Deratizace Libor Čihák
+420 603 228 980
slideshow
Předchozí

Hraboš polní

 • Hraboš polní (Microtus arvalis)

  Hraboš polní (Microtus arvalis)

  Zoom in
 • Hraboš polní (Microtus arvalis)

  Hraboš polní (Microtus arvalis)

  Zoom in
 • Hraboš polní (Microtus arvalis)

  Hraboš polní (Microtus arvalis)

  Zoom in

Hraboš polní je jeden z nejhojnějších hlodavců v České republice. Velikost je přibližně mezi 8 až 12 centimetrů, ocas je dlouhý až 3 centimetry. Samec bývá větší než samice a dosahuje váhy až 50 gramů. Od myši se liší hlavně krátkým ocasem, robustnější stavbou těla a zaobleným čenichem. Hraboš má malé a poměrně skryté ušní boltce. Srst zbarvena od hnědé až po šedou, břišní strana bývá světlejší.

Způsob života a potrava

Hraboši žijí v norách (v hloubce 30–50 cm), které tvoří složitý komplex. Většinou se nevyskytují sami, ale ve větších koloniích. Je to býložravec. Živí se hlavně zelenými částmi rostlin a kůrou stromů. Dožívá se věku kolem dvou let. Hraboši se v pravidelných intervalech přemnožují a často způsobují škody zahrádkářům i zemědělcům. V těchto dobách představují poměrně snadnou kořist pro malé šelmy a dravé ptáky a stávají se součástí jejich jídelníčku. Lasičky, lišky, kočky, sovy, káně, poštolky – těm všem je hraboš polní hlavní potravou. Ale i čápi, rackové a jiní ptáci zahubí spoustu hrabošů. Když sejde sníh, vykreslí hraboší chodbičky rozvětvenou síť.

Rozmnožování

Samice vyvádí mláďata (nejčastěji 3 až 10) třikrát až sedmkrát ročně po zhruba dvacetidenní březosti a stejnou dobu je i kojí. Pohlavní dospělosti dosahují mláďata velmi záhy (samice může být pohlavně dospělá již v 13. dni života, to znamená v době, kdy ji matka ještě kojí). Samice tudíž mohou mít mláďata už asi ve 35 dnech věku. 

Základní údaje
Název: Hraboš polní
Latinsky: Microtus arvalis
Třída: Savci
Řád: Hlodavci
Čeleď: Myšovití
Rod: Hraboš
Velikost: 8 - 12 cm
Hmotnost: 50 g
Věk: 2 roky
Jsme specialisté na hubení škodlivých hlodavců, hmyzu a patogenních mikroorganismů, na trhu působíme více než 30 let... Libor Čihák, jednatel

Rychlý kontakt

Veškeré služby poskytujeme

do 48 hodin!

Deratizace Libor Čihák

telefon603 228 980

emaillibor-cihak@deratizator.cz

Naše působnost

mapaKarlovarský kraj

mapaPlzeňský kraj

mapaJihočeský kraj

mapaÚstecký kraj