Deratizace Libor Čihák
+420 603 228 980
slideshow
Předchozí

Komáři

 • Komár obtížný (Culex pipiens molestus)

  Komár obtížný (Culex pipiens molestus)

  Zoom in
 • Komár obtížný (Culex pipiens molestus) sající

  Komár obtížný (Culex pipiens molestus) sající

  Zoom in
 • Komár Anopheles

  Komár Anopheles

  Zoom in
 • Komár před sáním

  Komár před sáním

  Zoom in
 • Komáři nasátí krví

  Komáři nasátí krví

  Zoom in
 • Komáři nenasáklí krví

  Komáři nenasáklí krví

  Zoom in

Tělo komára je štíhlé a drobné. Délka se pohybuje okolo 5 mm. Světlehnědé tělo je porostlé šupinkami. Jeden pár křídel je určen k letu, druhý naopak v této poloze udržuje rovnováhu. Zatímco sameček má dlouhá opeřená vějířovitá tykadla, samička je má krátká a obrvená. Rozdílná je i délka sosáku. Sameček ho má krátký a slouží mu k sání nektaru z květů. Samička má sosák dlouhý a bodavý, uzpůsobený k sání krve. Vsedě je její tělo vodorovné s podložkou a dlouhé nohy vyčnívají vzhůru.

Způsob života a potrava

Komár je aktivní v období od dubna do října. Samci mají krátký život a po páření hynou. Přezimují pouze oplozené samičky z poslední podzimní generace. Zásobí se tukovým tělískem a zimu přečkají v klidovém stavu hibernace v chladných a vlhkých prostorách např. ve sklepech nebo kůlnách. Tyto přezimující samičky mají delší tělo než samičky z letních líhní. Určité množství samiček zimu nepřečká, zvláště pokud nejsou ideální podmínky a zima je příliš suchá. Potrava u obou pohlaví je značně odlišná. Samečkové sbírají nektar z květů. Samičky se naopak živí v noci krví různých živočichů, včetně lidí. Bílkoviny z krve potřebují pro dozrávání vajíček. Ve slinách samiček rodu Anopheles, které se živí krví teplokrevných živočichů, mohou přežívat krvinkovky, zejména druh zimnička tropická, která je původcem tropické malárie. V ČR žije několik druhů komárů rodu Anopheles, u kterých ale přenos malárie nehrozí, neboť na našem území nežijí lidé infikování touto nemocí.

Rozmnožování

V dubnu samička klade vajíčka na hladinu malých vodních ploch jako jsou jímky vody pod okapy, dutiny stromů, louže atd. Vajíčka, kterých bývá kolem 100 ks nohama lepí do shluků. Kladení trvá několik minut. Vývin vajíčka při teplotě 20 stupňů trvá přibližně 10 dní. Teplota vody se může pohybovat v rozmezí 4-25 stupňů. V závislosti na teplotě je poté rozdílná doba vývinu. Během léta se vyvine až několik generací komářích larev (nejčastěji 3-4). Larvy mají na předposledním zadečkovém článku dlouhou dýchací trubičku, kterou se zavěšují k hladině. Při vyrušení odplavou rychlými a mrskavými pohyby zadečku ke dnu. Poté se opět vrátí na hladinu. Hlava larvy má dlouhá tykadla, zřetelné oči a ústní ústrojí, kterým přijímá potravu (prvoky, řasy a odumřelou organickou hmotou). Za 1-3 týdny se larva po třech svlékáních zakuklí. Po pár dnech se z kukly líhne dospělý jedinec.

Základní údaje
Název: Komáři
Třída: Hmyz
Řád: Dvoukřídlí
Čeleď: Komárovití
Rod: Komár
Velikost: 0,5 cm
Jsme specialisté na hubení škodlivých hlodavců, hmyzu a patogenních mikroorganismů, na trhu působíme více než 30 let... Libor Čihák, jednatel

Rychlý kontakt

Veškeré služby poskytujeme

do 48 hodin!

Deratizace Libor Čihák

telefon603 228 980

emaillibor-cihak@deratizator.cz

Naše působnost

mapaKarlovarský kraj

mapaPlzeňský kraj

mapaJihočeský kraj

mapaÚstecký kraj