Deratizace Libor Čihák
+420 603 228 980
slideshow
Předchozí

Stínka obecná

  • Stínka obecná (Porcellio scaber)

    Stínka obecná (Porcellio scaber)

    Zoom in
  • Stínka obecná (Porcellio scaber)

    Stínka obecná (Porcellio scaber)

    Zoom in

Stínka obecná může být až 1,7 cm dlouhá. Má šedou barvu, některé stinky mohou být zbarveny do hněda. Tělo je zploštělé, složené z článkovaného krunýře, který má 9 článků, 7 párů kráčivých končetin a tykadel. Na článcích jsou drobné hrbolky. Drobná očka jsou umístěna po stranách hlavy. Čelní lalok je trojúhelníkovitý. Dýchají pomocí žaberních destiček vespodu zadečku, proto musejí žít ve vlhkém prostředí.

Způsob života a potrava

Stínka obecná se vyskytuje v okolí lidských sídel, na skládkách a staveništích. Najdeme i ale i zahradách a lesích. Jsou aktivní za soumraku a v noci. Přes den jsou zalezlé pod kameny nebo v tmavých skulinách. Často se zdržují ve skupině, kde se objevují i svinky. Živí se tlejícími rostlinami, a jelikož jejich krunýř neroste s nimi, musejí ho vyměňovat. Proto potřebují přijímat i minerály, které mohou nalézt například v podobě rozpadající se omítky a zdiva.

Rozmnožování

Samičky nosí vajíčka na svém břiše až do vylíhnutí a potom hynou. Mláďata jsou bílá až žlutá, ze začátku mají necelý milimetr a ihned zalézají nejčastěji do půdy nebo do malých skulinek. Rychle rostou a poté začínají vylézat i na povrch a pomalu tmavnou od prostředka krunýře.

Základní údaje
Název: Stínka obecná
Latinsky: Porcellio scaber
Třída: Rakovci
Řád: Stejnonožci
Čeleď: Porcellionidae
Rod: Stínka
Velikost: 1,7 cm
Věk: 3 roky
Jsme specialisté na hubení škodlivých hlodavců, hmyzu a patogenních mikroorganismů, na trhu působíme více než 30 let... Libor Čihák, jednatel

Rychlý kontakt

Veškeré služby poskytujeme

do 48 hodin!

Deratizace Libor Čihák

telefon603 228 980

emaillibor-cihak@deratizator.cz

Naše působnost

mapaKarlovarský kraj

mapaPlzeňský kraj

mapaJihočeský kraj

mapaÚstecký kraj