Deratizace Libor Čihák
+420 603 228 980
slideshow
Předchozí

Bolševník velkolepý

Bolševník velkolepý je dvou a víceletá až čtyři metry vysoká, velmi statná rostlina. V prvním roce vytváří pouze velké ostře vykrajované listy dosahující délky až 1,7 m. Červeně až červenofialově skvrnitá, dutá, rýhovaná lodyha u kořene široká v průměru až patnáct centimetrů, nese od druhého roku velké složené okolíky o průměru až jednoho metru. Kvete od června do srpna. Jedna rostlina může vyprodukovat až 27 000 semen, jejichž klíčivost je uchována po dobu 8 - 12 let. Vedle semen se množí i vegetativně. Rostlina vytváří mohutný kořenový systém, který dosahuje hloubky i tří metrů.

Bolševník velkolepý je silně jedovatý, nejvíce nezralé plody. Při poranění rostlina uvolňuje tekutinu, která může způsobovat vážná kožní poranění nebo opakované dermatitidy. Tato šťáva obsahuje fukomariny, které absorbují UV A- záření a působí jako fotosensibilátory. Výsledkem jsou červenohnědě zbarvené pálící a svědící plochy a puchýře. V podstatě tato poškození svým působením připomínají reakci organismu na yperit. Zvlášť citlivé jsou vůči nim sliznice. Místa zasažená šťávou z bolševníku se obtížně a pomalu hojí a výrazná pigmentace může přetrvávat i několik měsíců. Navíc pyl z květů může vyvolávat alergické záchvaty astmatické povahy.

 

Základní údaje
Název: Bolševník velkolepý
Latinsky: Heracleum mantegazzianum
Třída: Vyšší dvouděložné
Řád: Miříkotvaré
Čeleď: Miříkovité
Rod: Bolševník
Velikost: až 4 m
Jsme specialisté na hubení škodlivých hlodavců, hmyzu a patogenních mikroorganismů, na trhu působíme více než 30 let... Libor Čihák, jednatel

Rychlý kontakt

Veškeré služby poskytujeme

do 48 hodin!

Deratizace Libor Čihák

telefon603 228 980

emaillibor-cihak@deratizator.cz

Naše působnost

mapaKarlovarský kraj

mapaPlzeňský kraj

mapaJihočeský kraj

mapaÚstecký kraj