Tineola bisselliella | Hmyz | Motýli | Molovití | Mol

Mol šatní je drobný motýlek, jeho přední křídla měří 4-8 mm a barvu má světle okrovou. Typický je vysoký lesk křídel, která nemají žádnou kresbu a jejich okraje jsou třepenité. Tykadla i nohy má mol velmi dlouhé a zblízka a při důkladnějším pohledu vypadá jako celkem sympatický a elegantní zástupce hmyzího světa.

“ Jsme specialisté na hubení škodlivých hlodavců, hmyzu a patogenních mikroorganismů, na trhu působíme více než 30 let... ”

Způsob života a potrava

Dospělí moli šatní nejčastěji vyletují do světa právě počátkem jara a léta, vzácněji je lze spatřit i v ostatních částech roku. V plné kráse se nám v letu ukazují ale nejspíš jenom samečkové. To jsou ti, kteří vyděsí každou hospodyňku zvečera v obýváku u televize svým třepotavým těžkým letem. Samičky se věnují prospěšnějším činnostem. Žijí skrytě a při vyrušení se snaží utéci během. Housenky mola šatního však nedělají škody jenom na oblečení, ale jsou pohromo i pro sbírky motýlů, jiného hmyzu či pro vycpaná zvířata. Proto se tyto exponáty proti molům konzervují. Housenky však rády spásají různé izolační textilie a tak se šachtami mohou dostat v rámci jednoho paneláku i do jiných bytů.

Rozmnožování

Na vlněné látky kladou 50-80 kusů vajíček a výhodou pro nás je, že nejsou přilepena, ale jsou volně uložena, takže je lze pohodlně vyklepat. Za dva týdny se líhnou housenky, které si ihned spřádají chodbičku z pavučině či hedvábí podobného materiálu a v této chodbičce žijí. Živí se vším, co je ze srsti, co obsahuje kreatin. Nejvíce jim chutná vlna, bavlnu či len poškozují jen ve zcela výjimečných případech, neobsahují totiž ten chutný kreatin. Kukla je štíhlá, okrově zbarvená a než se z ní vylíhne lesklý motýl, trvá to 6 týdnů.