Pyrrhocoris apterus | Hmyz | Polokřídlí | Ruměnicovití | Ruměnice

Ruměnice pospolná je ve střední Evropě velmi rozšířeným druhem ploštice. Dosahuje velikost přibližně 1 cm. Její oválné tělo má černo-červenou kresbu. Kresba a velikost černých skvrn na červeném podkladě se mírně liší mezi jedinci. Toto výrazné zbarvení jejího těla varuje nepřítele, že není k jídlu a tím jí chrání. Nohy jsou černě zbarvené. Ruměnice nemá plně vyvinutá křídla.

“ Jsme specialisté na hubení škodlivých hlodavců, hmyzu a patogenních mikroorganismů, na trhu působíme více než 30 let... ”

Způsob života a potrava

Ruměnice se živí sáním rostlinné šťávy, semen rostlin, mrtvých živočichů nebo vajíček hmyzu. Nejčastěji ji najdeme na místech, kde rostou lípy, jelikož se živí jejich semeny pokrytými sladkou šťávou. Můžeme jí také nalézt pod akáty nebo na místech, kde kvete sléz. Ruměnice se velmi často vyskytuje ve větších skupinách, jedná se o velmi společenský druh hmyzu. V přírodě se objevuje již od časného jara. Dává přednost stinným místům. Ruměnice pospolná nepůsobí významné škody rostlinám ani lidem, i když byly pozorovány případy „obtěžování“ obyvatel měst početnými skupinami ruměnic vyskytujících se na kmenech stromů a keřů. Na zahrádce mohou občas napadnout jahody, ale nejvýznamnější složkou potravy ruměnice jsou mrtvé květiny a a hmyz.

Rozmnožování

Samička ruměnice klade vajíčka do vlhké půdy, do štěrbin kůry nebo pod listí a mech. Žlázy larev produkují typicky páchnoucí sekret, který slouží k odstrašení nepřítele. Zimu pak přečkávají dospělí jedinci.