Koronaviry jsou rodina virů, které obvykle způsobují respirační onemocnění. Patří k nim viry, které způsobují běžné nachlazení a závažnější onemocnění, jako je respirační syndrom na Středním východě (MERS-CoV) a syndrom těžkých akutních dýchacích cest (SARS-CoV).
Může se virus přenášet potravinami?
Předchozí zkušenosti s ohnisky nemoci způsobené MERS-CoV, SARS-CoV a dalšími respiračními viry (např. Ptačí chřipkou) naznačují, že by se nový koronavirus mohl přenášet ze zvířat na člověka. Přenos potravinami je nepravděpodobný. Dosud se neprokázalo, že by k tomu u nového koronaviru došlo. Výzkumy s cílem zjistit zdroj ohniska, rozsah šíření infekce a způsoby přenosu však dále pokračují.
Snížení zdravotního rizika
Každý by měl praktikovat obvykle doporučovanou hygienu a další doporučená opatření na ochranu před infekcemi.
Co doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO)
- pravidelně si umývejte ruce
- při kašli a kýchání si zakryjte ústa a nos
- pečlivě pečte maso a vejce
- vyvarujte se úzkého kontaktu s kýmkoli, kdo vykazuje příznaky respiračního onemocnění, jako je kašel a kýchání
Pokud máte podezření na příznaky respiračního onemocnění, měli byste se vyvarovat přípravy jídla pro jiné lidi a standardně vyhledat lékařskou pomoc.
Jak se koronavirus přenáší?
Inkubační doba korinaviru je 14 dní. Mezi lidmi se virus nejčastěji přenáší kašlem, kýcháním či osobním kontaktem, například podáním ruky v uzavřených prostorách až do vzdálenosti 4,5 metru. Člověk se ale může nakazit i po kontaktu s věcmi, které s koronavirem přijdou do styku (madla v MHD, kliky dveří a podobně), a poté přenesením rukou do úst, nosu nebo očí. Nakažení lidé by proto měli nosit ochranné roušky.
Koronavirus, nebo chřipka?
Koronavirus se nejčastěji projevuje jako onemocnění chřipkou. Podle zkoumání Světové zdravotnické organizace (WHO), jejíž experti sledovali nakažené v Číně, patří mezi nejčastější příznaky horečka (88 %), suchý kašel (68 %), dýchavičnost (18 %), únava, bolest v krku, migrény a bolesti svalů (14 %). Mezi méně časté symptomy pak patří zimnice (11 %), závratě a zvracení (5 %) nebo průjem (4 %). Naopak rýma příznakem nákazy koronaviru není. U některých pacientů má nemoc lehký průběh, u těžších případů se ke zmíněným příznakům může přidat zápal plic a akutní respirační selhání, které někdy končí smrtí.