Heracleum mantegazzianum | Vyšší dvouděložné | Miříkotvaré | Miříkovité | Bolševník

Bolševník velkolepý je dvou a víceletá až čtyři metry vysoká, velmi statná rostlina. V prvním roce vytváří pouze velké ostře vykrajované listy dosahující délky až 1,7 m. Červeně až červenofialově skvrnitá, dutá, rýhovaná lodyha u kořene široká v průměru až patnáct centimetrů, nese od druhého roku velké složené okolíky o průměru až jednoho metru. Kvete od června do srpna. Jedna rostlina může vyprodukovat až 27 000 semen, jejichž klíčivost je uchována po dobu 8 - 12 let. Vedle semen se množí i vegetativně. Rostlina vytváří mohutný kořenový systém, který dosahuje hloubky i tří metrů.

“ Jsme specialisté na hubení škodlivých hlodavců, hmyzu a patogenních mikroorganismů, na trhu působíme více než 30 let... ”

Bolševník velkolepý je silně jedovatý, nejvíce nezralé plody. Při poranění rostlina uvolňuje tekutinu, která může způsobovat vážná kožní poranění nebo opakované dermatitidy. Tato šťáva obsahuje fukomariny, které absorbují UV A- záření a působí jako fotosensibilátory. Výsledkem jsou červenohnědě zbarvené pálící a svědící plochy a puchýře. V podstatě tato poškození svým působením připomínají reakci organismu na yperit. Zvlášť citlivé jsou vůči nim sliznice. Místa zasažená šťávou z bolševníku se obtížně a pomalu hojí a výrazná pigmentace může přetrvávat i několik měsíců. Navíc pyl z květů může vyvolávat alergické záchvaty astmatické povahy.