Serpula lacrymans | Stopkovýtrusé | Hřibotvaré | Dřevomorkovité | Dřevomorka

Dřevomorka domácí patří mezi dřevokazné houby. V přírodě mají dřevokazné houby své nezastupitelné místo. Rozkládají hmotu odumřelých stromů na jednodušší látky, část z nich jim slouží za potravu a zbytek pak vracejí do přírodního koloběhu živin. Dřevomorku domácí můžeme najít např. v chalupě. Tím, že dřevokazné houby dřevní hmotu rozkládají, snižují pevnost dřevěných nosných prvků a mohou vážně narušit statiku celého objektu.

“ Jsme specialisté na hubení škodlivých hlodavců, hmyzu a patogenních mikroorganismů, na trhu působíme více než 30 let... ”

Zralé plodnice dřevomorky domácí produkují velké množství výtrusů, které mají klíčivost i několik let. Jsou velmi lehké a snadno se přenášejí vzduchem i na velké vzdálenosti. Ve vhodném prostředí z výtrusů vyrostou jemná vlákna podhoubí, která se rozrůstají na povrchu i uvnitř dřeva, kde vyvolávají hnilobný rozklad. Při nižší vlhkosti vzduchu není na povrchu napadení houbou příliš patrné. V okamžiku, kdy se objeví plodnice, je již na nějaká opatření většinou pozdě. Dřevomorka se rozrůstá velmi rychle. V příznivých podmínkách (uzavřený prostor s optimální vlhkostí a teplotou 22 °C) je to až 6 mm denně a asi 2 m za rok.

Dřevomorka domácí se u nás vyskytuje zejména ve vlhkých sklepech, v chatách, chalupách, suterénních bytech a obecně v bytech s vyšší vlhkostí. Intenzivně rozkládá dřevo jehličnanů a měkkých listnáčů. Dub, akát a ořešák černý jí podléhají pomaleji. Ve volné přírodě se většinou nevyskytuje. Dřevomorka domácí je velmi nenáročná na teplotu i na vlhkost. K růstu jí stačí teploty v rozmezí od 3 do 26 °C a vlhkost dřeva pouhých 18 až 20 %. Méně ohrožuje dostatečně větrané střešní konstrukce, do kterých nezatéká. V budovách napadá vše s obsahem celulózy, tedy nejen dřevěné prvky, ale např. i tapety, rámy či plátna obrazů.

Technologický postup sanace zdiva infikovaného dřevokaznou houbou dřevomorkou domácí