| Hmyz | Dvoukřídlí | Komárovití | Komár

Tělo komára je štíhlé a drobné. Délka se pohybuje okolo 5 mm. Světlehnědé tělo je porostlé šupinkami. Jeden pár křídel je určen k letu, druhý naopak v této poloze udržuje rovnováhu. Zatímco sameček má dlouhá opeřená vějířovitá tykadla, samička je má krátká a obrvená. Rozdílná je i délka sosáku. Sameček ho má krátký a slouží mu k sání nektaru z květů. Samička má sosák dlouhý a bodavý, uzpůsobený k sání krve. Vsedě je její tělo vodorovné s podložkou a dlouhé nohy vyčnívají vzhůru.

“ Jsme specialisté na hubení škodlivých hlodavců, hmyzu a patogenních mikroorganismů, na trhu působíme více než 30 let... ”

Způsob života a potrava

Komár je aktivní v období od dubna do října. Samci mají krátký život a po páření hynou. Přezimují pouze oplozené samičky z poslední podzimní generace. Zásobí se tukovým tělískem a zimu přečkají v klidovém stavu hibernace v chladných a vlhkých prostorách např. ve sklepech nebo kůlnách. Tyto přezimující samičky mají delší tělo než samičky z letních líhní. Určité množství samiček zimu nepřečká, zvláště pokud nejsou ideální podmínky a zima je příliš suchá. Potrava u obou pohlaví je značně odlišná. Samečkové sbírají nektar z květů. Samičky se naopak živí v noci krví různých živočichů, včetně lidí. Bílkoviny z krve potřebují pro dozrávání vajíček. Ve slinách samiček rodu Anopheles, které se živí krví teplokrevných živočichů, mohou přežívat krvinkovky, zejména druh zimnička tropická, která je původcem tropické malárie. V ČR žije několik druhů komárů rodu Anopheles, u kterých ale přenos malárie nehrozí, neboť na našem území nežijí lidé infikování touto nemocí.

Rozmnožování

V dubnu samička klade vajíčka na hladinu malých vodních ploch jako jsou jímky vody pod okapy, dutiny stromů, louže atd. Vajíčka, kterých bývá kolem 100 ks nohama lepí do shluků. Kladení trvá několik minut. Vývin vajíčka při teplotě 20 stupňů trvá přibližně 10 dní. Teplota vody se může pohybovat v rozmezí 4-25 stupňů. V závislosti na teplotě je poté rozdílná doba vývinu. Během léta se vyvine až několik generací komářích larev (nejčastěji 3-4). Larvy mají na předposledním zadečkovém článku dlouhou dýchací trubičku, kterou se zavěšují k hladině. Při vyrušení odplavou rychlými a mrskavými pohyby zadečku ke dnu. Poté se opět vrátí na hladinu. Hlava larvy má dlouhá tykadla, zřetelné oči a ústní ústrojí, kterým přijímá potravu (prvoky, řasy a odumřelou organickou hmotou). Za 1-3 týdny se larva po třech svlékáních zakuklí. Po pár dnech se z kukly líhne dospělý jedinec.