Musca domestica | Hmyz | Dvoukřídlí | Mouchovití | Moucha

Dospělí jedinci mají délku 6-12 mm. Jejich hrudník je šedivý se čtyřmi podélnými tmavými čarami na zádech. Spodní části břicha jsou žluté a celé tělo mají pokryté chlupy. Samice jsou o něco větší než samci a mají větší prostor mezi červenýma složenýma očima. Mají pouze jeden pár křídel. Oči Mouchy jsou složeny z tisíců čoček a jsou velmi citlivé na pohyb. Ústní ústrojí je sosák se sacími polštářky.

“ Jsme specialisté na hubení škodlivých hlodavců, hmyzu a patogenních mikroorganismů, na trhu působíme více než 30 let... ”

Způsob života a potrava

Moucha domácí je nejčastější druh dvoukřídlých vyskytující se v domovech. Moucha žije samotářsky. Potravou mouchy domácí je kazící se maso, ovoce a výkaly. Živí se mimo jiné pozůstatky odumřelých organismů a spolu s ostatními druhy dvoukřídlých má tedy důležitou roli při likvidaci organických odpadů. Bez much a jim příbuzných druhů bychom byli zavaleni hnijícími odpadky a zdechlinami.

Rozmnožování

Každá samice naklade do různých odpadků, na hnojiště a na rozkládající se části rostlin až 900 vajíček ve snůškách po 120 až 160. Z vajíček se vylíhnou larvy a po 3 až 4 dnech se zakuklí. Již tři dny po opuštění kukly je samice mouchy domácí schopna klást vajíčka. Mívá až pět generací za rok.